Az egység a Fokolár Mozgalom kulcsszava, a lelkiség szíve, ami a közösségben valósul meg, azok között, akik nap mint nap az „egység lelkiségét” akarják élni. Célunk tehát az, hogy a kölcsönösségen alapuló közösségi kapcsolatokat építsünk. A személyes, ingyenes, érdek nélküli odaadás, életstílussá válik, tapasztalattá, mely a legegyszerűbb dolgoktól a legösszetettebbekig mindent átsző.
Chiara Lubich több ízben állította, hogy az egység a mai idők jele és gyógyszere, mikor a nacionalizmus és globalizáció kéz a kézben halad előre, gyakran az egész társadalomra ható súlyos következményekkel. Emiatt a közösségi lelkiség kihangsúlyozza a felebarát értékét, ahogy azt Chiara Lubich 1995-ben az UELCI díjátadón mondta:
(…) A Szentlélek már kezdettől fogva arra ösztönözte a mozgalmunkat, hogy tegye meg ezt az ünnepélyes irányváltást az emberek felé. Az egység lelkisége szerint a felebaráton keresztül jutunk el Istenhez.
„Én – a felebarát – Isten”. Istenhez a felebaráttal megyünk, a testvérünkkel együtt, sőt mi több, Istenhez a felebaráton keresztül jutunk el.
Ferenc pápa, amikor 2018-ban meglátogatta a Fokolár mozgalom városkáját, Loppianot (FI), megerősítette és továbbgondolta ennek a közösségi dimenziónak a szükségességét, mely túl kell lépje a Fokolár mozgalom, sőt az egyház határait is, hogy egyre inkább rányíljon az egész emberiségre. Ez alkalommal a Szentatya beszélt a „mi misztikája”-ról:
„Az egység karizmája isteni ösztönző, és erős segítség, hogy éljük a „mi” evangéliumi misztikáját, vagyis a mai férfiak és nők „egy szív és egy lélek”-ként (v.ö.Ap.Csel.4,32) járjanak a történelemben, akik felfedezik és konkrétan szeretik egymást, úgy mint az „egy test tagjai” (v.ö. Rm.12,5).
Jesús Morán, filozófus és a mozgalom társelnöke így magyarázza:
„Tudjuk jól, hogy ez a „mi” nem egy egyhangú, azonosság nélküli tömeg, hanem a páli jelszó megélésének eredménye „ti egyek vagytok Krisztus Jézusban” (Gal.3,28). Ez a „mi”, Ferenc pápa szerint nem egy „csoport”, nem egy tömeg vagy csupán szociológiai természetű közösség. A „mi” egy Személy – a köztünk lévő Jézus – akiben mindenki megtalálja helyét és megvalósulását.”
A SZERETET MŰVÉSZETE
Ez a szeretet mindenki felé nyitott, megkülönböztetés nélkül, szeretet amely kezdeményez, amely úgy szeret mindenkit mint önmagát és nem utasít vissza senkit, még az ellenséget sem.